aktualizováno: 10.03.2024 10:51:53 

KLUB RUČNÍHO PLETENÍ

počáteční nahození

Nevidíte video?

Přesvědčte se, že používáte nejnovější verzi Adobe Flash Player.
Pro přehrávání videa potřebujete mít povolený javascript ve vašem prohlížeči.

 


Nahazování a začínání ve videoukázkách
Garnstudio DROPS DESIGN

Počáteční nahození na dvě jehlice

Pro přirozeně volný a pružný okraj pleteniny nahazujeme počáteční oka na dvě jehlice, z nichž jedna jen jen pomocná a po nahození ji vytáhneme.

 

Počáteční nahození starým norským způsobem aneb německé obtáčení

Počáteční nahození, které vám dá robustní a pružný základ pleteniny. Je ideální pro horní okraj ponožek, okraj čepic nebo všude tam, kde potřebujete opravdu velmi pružný počáteční lem.

 

Počáteční nahození na jednu jehlici

Počáteční nahození běžně používaným způsobem. Vzniklý okraj pleteniny není příliš pružný. Je vhodný na výrobky rovného a nepružného vzhledu  - např. kabelky, přikrývky, povlaky na polštáře apod.

Počáteční nahození jedním vláknem příze

Je mnoho způsobů počátečního nahození ok. Při nahození tímto způsobem se nemusíte obávat, že vám nestačí odměřený konec příze, jako se to může stát při běžném nahazování za pomoci dlouhého konce, tedy dvou vláken pletací příze.

 

Nahození nových ok na bočním okraji pleteniny

Video ukazuje dva způsoby jak nahodit nová oka na boku pleteniny. Tedy například když pleteme přední díl svetru společně  s rukávy vcelku a na obou stranách potřebujeme přidat nová oka na rukávy.
První způsob ukazuje nahození jednoduchými smyčkami, což je nejjednodušší. Vytváří volný okraj, který je v pořádku, pokud bude později po sešití schovaný ve švu rukávu.
Druhý způsob je nahození křížením ok, což vytváří pevnější a estetičtější okraj.

 

Turecký neboli Orientální způsob začínání

Velmi užitečný způsob neviditelného začínání. Je vhodný pro ponožky pletené od špičky, pro povlaky na polštáře, tašky apod.
Pracujeme se třemi dvouhrotými jehlicemi. Přízi volně obtočíme kolem dvou jehlic a pevně přidržíme konec příze. Začneme plést oka na horní jehlici, pak práci otočíme a upleteme oka z druhé jehlice. Dále střídáme jehlice a pleteme dokola. Pokud pleteme špičku ponožky, začneme přidávat ve 2. řadě 1 oko na obou koncích každé nebo každé druhé řady na obou jehlicích, dokud nemáme dostatečný počet ok na šířku chodidla.

 

Magické začínání pro špičky ponožek a rukavic

Nahodíme oka na 2 dvouhroté (ponožkové) jehlice a třetí jehlicí pleteme v kruhových řadách. Po nahození a upletení jedné řady na každé jehlici (tj. jedné kruhové řady) začneme přidávat 1 oko na každé straně každé jehlice v každé druhé řadě. Přidáváme oka tak dlouho, až máme dostatečný počet ok pro šířku chodidla. Po několika kruhových řadách rozdělíme oka na 4 krátké jehlice a dál pleteme v kruhu.
Toto je skvělá metoda pro pletení ponožek, rukavic a dalších výrobků, kde nechcete mít nerovnoměrné a tlusté švy.

Počáteční nahození pro pružný lem

Elastický způsob začínání vhodný pro okraje pletené pružným vzorem. Ve videu je ukázka pletení pružného vzoru 2/2, ale lze skvěle použít i pro pružný vzor 1/1.
Je to ideální nahazování pro lemy ponožek, čepic, rukavic nebo kdekoliv potřebujeme velmi pružný počáteční okraj.
Dokonce i když chceme plést v kruhových řadách, vyplatí se začít tímto způsobem nahození na rovných jehlicích a teprve pak přesunout oka na kruhové jehlice a spojit do kruhu.

 

Tabulové začínání pro okraje pletené pružným vzorem

Tento způsob nahození umožní vytvořit elastický / pružný okraj ideální pro ponožky pletené shora dolů, manžety nebo hrany pletené pružným vzorem.
Bílá příze použitá ve videoukázce je zbytek kontrastní příze, který později vytáhneme.
Po nahození jsou oka s bílou přízí obrácená oka. Hladká oka pleteme hladce, obrácená oka sejmeme obrace (tj. s přízí vedenou před prací).
Po upletení 4 řad (nebo více, pokud máme tenší přízi), vytáhneme zbytek kontrastní příze a pokračujeme v pletení. Nyní pleteme hladká oka hladce, obrácená oka obrace.

 

Tabulové začínání pro okraje pletené pružným vzorem s pomocí kontrastní příze

Tento způsob začínání umožňuje zhotovit elastické okraje například pro ponožky pletené shora dolů, pružné manžety a pod.
Začneme na poloviční počet ok, než kolik vyžaduje návod k pletení a vypracujeme několik řad z kontrastní zbytkové příze. Končíme lícovou řadou. Vyměníme přízi za správnou barvu a první lícovou řadu pleteme na rubové straně předešlé kontrastní příze. Upleteme minimálně 4 řady. Pokud pracujeme s tenší přízí, upleteme nyní 6 až 8 řad, končíme lícovou řadou. Následující řada: 1 obr, 1 oko nabereme z prvního oka dole na levé jehlici a upleteme hladce, 1 obr, nabereme další oko z levé jehlice, tímto postupem pokračujeme do konce řady. Nyní přestřihneme a vypáráme kontrastní přízi. Pokračujeme v pletení pružným vzorem 1/1

 

Kruhové začínání

Toto video ukazuje, jak začít s kruhovým pletením, aniž by se v prostřed pleteniny vytvořil otvor.
Je vhodné pro začínání pletené dečky nebo baretu pleteného od středu.

Prozatímní nahození s možností plést dál opačným směrem

Video ukazuje dva způsoby, jak nahodit prozatímní oka pleteniny tak, aby bylo možné později vyplést z těchto ok další část pleteniny opačným směrem. Nejprve je ukázáno, jak pracujeme s pomocí kousku příze, pak je zobrazeno nahození pomocí kruhové jehlice. Při použití kruhové jehlice lze tuto jehlici jednoduše vytáhnout, začít plést opačným směrem a naplést například lem, manžetu nebo okrajovou borduru.

 

Řetízkové prozatímní nahození

Další způsob prozatímního nahození počátečních ok.
Háčkovaný řetízek v dolní části pleteniny nám umožňuje nabrat později oka dolního okraje a pokračovat v pletení směrem dolů. Hodí se na napletení lemu, manžet nebo bordury.
Z kontrastní příze uháčkujeme řetízek s počtem ok potřebným pro pletení a přidáme ještě několik řetízkových ok navíc. Obrátíme řetízek tak, abychom měli navrch spodní stranu řetízku s hrbolky. Do každého hrbolku pak nabereme oko pletací přízí. Později můžeme řetízek lehce vypárat a spodní oka pleteniny nabrat znovu na jehlici a pokračovat v práci opačným směrem.

 

Řetízkové prozatímní nahození 2

Další způsob prozatímního nahození počátečních ok.
Háčkovaný řetízek v dolní části pleteniny nám umožňuje nabrat později oka dolního okraje a pokračovat v pletení směrem dolů. Hodí se na napletení lemu, manžet nebo bordury.
Háčkem vytvoříme řetízek kolem jehlice z pomocné kontrastní příze. Začneme jednoduchou smyčkou. Když máme na jehlici potřebný počet ok, nenavlékneme poslední oko řetízku na jehlici, ale uháčkujeme ještě několik řetízkových ok volně bez jehlice. Dál pokračujeme v pletení pracovní barvou příze. Řetízek z pomocné příze později vypáráme a dolní oka pleteniny nabereme na jehlici k dalšímu pletení.

 

Nahazování a začínání podle obrázků


Upozornění:

Naskenované obrázky v této sekci jsou zde pouze pro studijní účely. 
Není dovoleno je stahovat, kopírovat nebo zveřejňovat jinde na internetu.


 

Ke zvětšení obrázků použijte lupu ve svém prohlížeči.

 

Začínáme pletenou dečku / pletenou pokrývku

Začínáme s pletenou dečkou (rucniprace.cz)

Tuto stránku si již prohlédlo pletařek.

Klub ručního pletení děkuje autorům za laskavé svolení s uveřejněním naskenovaných obrázků pro studijní účely začínajících pletařek.

 

CZIN.eu Pridat.eu Seznam S-Rank

 

Follow