aktualizováno: 10.03.2024 10:51:53 

KLUB RUČNÍHO PLETENÍ

střídání barev a žakár

Nevidíte video?

Přesvědčte se, že používáte nejnovější verzi Adobe Flash Player.
Pro přehrávání videa potřebujete mít povolený javascript ve vašem prohlížeči.

 

Barevné pletení ve videoukázkách DROPS DESIGN

Dvoubarevné nahození počátečních ok

Tento způsob počátečního nahození ok připomíná klasické nahazování s douhým koncem příze, ale místo toho pracujeme se dvěma vlákny příze různých barev.
Začneme uzlíkem, který drží obě vlákna pohromadě. Tento uzlík později sejmeme a všechna oka jsou stejnoměrně pevná, jako bychom pletli z jednoho vlákna.
Dvoubarevné nahození je ideální začátek pro dvoubarevné pletení jako je intarzie, žakárové vzory, pletení v pruzích, oboustranné nebo holografické barevné pletení.


 

Tříbarevné nahození počátečních ok

Pracujeme podobně jako při klasickém nahazování s dlouhým koncem, ale zde máme 3 vlákna příze v různých barvách. Začneme jednoduchou kličkou pro spojení a upevnění všech tří vláken dohromady. Tuto kličku později sejmeme a zorvážeme.
Budeme používat jednu barvu jako lemovací a toto vlákno obtočíme kolem palce. Další dvě barvy budeme střídavě nabírat pro nová oka, jak je uvedeno ve videu.
Je to perfektní způsob začínání pro pleteninu s příčnými barevnými pruhy, pro pletení žakárových vzorů, které začínají ihned po nahození nebo pro další techniky barevného pletení.


 

Dvoubarevné nahození se střídáním barev

Pracujeme obdobně jako při nahazování s dlouhým koncem příze, ale tady máme dvě vlákna příze různých barev. Nejpve je spojíme a upevníme kličkou, kterou rozvážeme po dokončení nahazování. Pak nabíráme oka střídavě z předního a zadního vlákna příze, jak je vidět ve videoukázce.
Tento způsob je perfektní pro začínání proužkované pleteniny s diagonálními (šikmými) pruhy - pro manžety nebo spodní lem.


 


Jak plést žakárové vzory - pletení 2 barvami
 
V této videoukázce můžete vidět, jak se plete žakárový vzor.
Pleteme podle grafické předlohy v lícových a rubových řadách, dvěma barvami příze. Přízi, kterou zrovna nepleteme, vedeme v lícových řadách za prací. Musíme dát pozor, aby tato příze nebyla příliš napnutá nabo naopak příliš volná.
Pokud pleteme jednou barvou více než 3 oka v řadě za sebou, pak po každých 3 okách překřížíme barvy vytažením pracovní příze střídavě nad a pod přízí vedenou vzadu.
Když pleteme rubovou řadu, necháme přízi druhé barvy vedenou před prací. Opět dáme pozor, abychom měli vedou přízi přiměřeně napnutou.
Pokud jedna z barev není použita až do konce řady, můžeme ji na chvíli pustit, ale pokud touto barvou začíná příští řada, musíme ji dál vést po celé délce a udržet ji vedenou v řadě křížením vláken.
Nic si nedělejte z toho , jestli je to trochu nerovné. Všechno se nakonec vyrovná, až hotový pletený díl navlhčený vypneme podle střihu.

 

 


Lotyšský řetízek  
použít můžeme na ozdobu či lemování pleteniny - čepic, rukavic i svetrů:

Lotyšský řetízek

obrázkový postup pletení je zde


 


Upozornění:

Naskenované obrázky v této sekci jsou zde pouze pro studijní účely.

Není dovoleno je stahovat, kopírovat nebo zveřejňovat jinde na internetu.


Ke zvětšení textu v obrázcích použijte lupu ve svém prohlížeči.

 

Tuto stránku si již prohlédlo pletařek.

Klub ručního pletení děkuje autorům za laskavé svolení s uveřejněním naskenovaných obrázků pro studijní účely začínajících pletařek.


 

 

 

CZIN.eu Pridat.eu Seznam S-Rank

 

Follow