aktualizováno: 10.03.2024 10:51:53 

KLUB RUČNÍHO PLETENÍ

uzavírání

Nevidíte video?

Přesvědčte se, že používáte nejnovější verzi Adobe Flash Player.
Pro přehrávání videa potřebujete mít povolený javascript ve vašem prohlížeči.

 

Uzavírání ok ve sdílených videoukázkách
Garnstudio DROPS DESIGN

Uzavírání ok z lícové strany (hladce)

Uzavřením ok ukončujeme hotovou část pleteniny a oka zajistíme proti vypárání. Uzavření využijeme také v místech tvarování pleteniny, jako jsou průramky, průkrčník či náramenice. Uzavřená řada by neměla být ani příliš stažená ani tvrdá, ale je nutno zachovat přiměřenou pružnost, abyste si mohli např. přetáhnout svetr přes hlavu.
Příliš staženému a tuhému uzavření lze předejít tak, že pro uzavírání použijeme silnější jehlice, než jakými jsme pletli. Při uzavírání hladce postupujeme tak, že oko nejprve upleteme hladce a poté přes ně přetáhneme oko předchozí (rovněž upletené hladce). Když zbývá poslední oko, přízi odstřihneme a konec protáhneme zbylým okem. Tak budou všechna oka zafixována a nebudou se dále párat.


 

Uzavírání ok z rubové strany (obrace)

Při uzavírání z rubové strany postupujeme obdobně jako při uzavírání z lícu, ale oka pleteme obrace (pozn.: toto platí především u lícového žerzeje, obecně platí, že se při uzavírání řídíme aktuálně používaným vzorem).


 

Uzavírání ok pružným vzorem

Pokud je pletenina ukončena pružným / žebrovým lemem, tzv. patentem, stojí v návodu obvykle psáno: "oka uzavřeme dle vzoru". To znamená, že hladce pletená oka uzavíráme hladce, obrácená obrace - a to přesně v takovém rozvržení (poměru), v jakém je pleten celý lem.
V ukázce je zobrazeno uzavření ok pružným vzorem 2/2, v němž se střídají 2 oka hladce a 2 oka obrace. Je zobrazeno nejdříve uzavírání tzv. kontinentálním, evropským způsobem (příze vedená z levé ruky), ke konci řady pak uvidíte i uzavření tzv. americké (příze vedená z pravé ruky).


Uzavírání volné pomocí háčku

Pokud chceme mít uzavřený okraj pleteniny opravdu pružný, můžeme si při uzavírání vypomoci háčkem. Postupujeme takto: háček vpíchneme do prvního oka, nabereme přízi a protáhneme ji okem (oko ale zůstává na jehlici), 1x nahodíme a protáhneme nahození smyčkou na háčku, háček opět vpíchneme do toho samého oka, přízi protáhneme tímto okem i smyčkou na háčku, oko necháme sklouznout z jehlice, háček vpíchneme do následujícího oka (oko zůstává na jehlici), přízi protáhneme okem i smyčkou na háčku, háček vpíchneme opět do toho samého oka a přízi protáhneme okem i smyčkou na háčku = do jednoho oka uháčkujeme 2 pevná oka, pak necháme oko sklouznout z jehlice. Takto pokračujeme dokud neuzavřeme všechna oka v dané řadě.


 

Uzavírání s nahazováním ok

Abychom neměli uzavíraný okraj příliš stažený, tak v průběhu uzavírání v pravidelných rozestupech 1x nahodíme; tato nahození ihned uzavřeme jako běžná oka.


Uzavření špičatého okraje - cípu

Pokud potřebujeme uzavřít okraj, který je přidáváním vytvarovaný do špičky, např. pončo, musíme zachovat stejný postup i během uzavírání (jinak by se nám okraj kroutil protože by byl příliš stažený): v ukázce vidíme, jak i během uzavírání přidáváme na obou stranách středového oka po 1 oku.


 

Uzavírání s dutinkou

Uzavírání s dutinkovým vzhledem dodá našemu výrobku profesionální vzhled s pružným, oblým zakočením. je skvělé pro pletené přikrývky, přehozy, čepice pletené shora dolů nebo ponožky pletené od špičky.
Nahodíme 2 nová oka na začátku řady (ve videoukázce je použito křížené nahození), pak pokračujeme: * 2 oka hladce, 2 oka splést hladce za zadní nit, 3 oka z pravé jehlice přesunout zpět na levou jehlici*, úsek mezi ** opakujeme do konce řady.


 

Uzavírání třemi jehlicemi

Toto je dobrý způsob k uzavření dvou okrajů pleteniny dohromady - například pro spojení ramenního švu. Přidržíme obě pleteniny s jehlicemi vedle sebe, lícovými stranami přitisknutými k sobě. Použijeme třetí jehlici, nabereme první oko z každé jehlice a spleteme je do jednoho oka. Nabereme jehlicí další 2 oka (z každé jehlice jedno), spleteme je dohromady. Na pravé jehlici máme teď 2 oka. Přetáhneme první oko přes druhé. Znovu nabereme z každé jehlice jedno oko, spleteme je dohromady a přetáhneme předešlým okem. Tento postup stále opakujeme.


 

 


Upozornění:

Naskenované obrázky v této sekci jsou zde pouze pro studijní účely.

Není dovoleno je stahovat, kopírovat nebo zveřejňovat jinde na internetu.


Ke zvětšení obrázků použijte lupu ve svém prohlížeči.

 

Tuto stránku si již prohlédlo pletařek.

Klub ručního pletení děkuje autorům za laskavé svolení s uveřejněním naskenovaných obrázků pro studijní účely začínajících pletařek.


 

 

 

CZIN.eu Pridat.eu Seznam S-Rank

 

Follow